Image

13. Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi Başladı

313

Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi haftasonu itibarıyla yoğun ilgiyle başladı. Ekibimizin de katıldığı gayrimenkul fuarında 65 firmanın 400’den fazla projesi bulunuyor. Gelen bilgilere göre, fuarı iki günde 7 bin kişi ziyaret etti.

Fuarın açılışında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş Türk gayrimenkul piyasasının yabancılar için son derece güvenli bir pazar olduğuna dikkat çekerken, zirvenin satıcılarla Körfez bölgesinden alıcıları bir araya getirdiğini söyledi.

Junior Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Haktan Öztunalı ise açılışla birlikte büyük bir Arap yatırımcı ilgisi ile karşılaştıklarını belirterek, iki günde 250 milyon dolarlık satışın hedeflendiğini kaydetti.

13. Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi, Hilton Convention Center’da gerçekleştiriliyor.

Hedef 250 Milyon Dolar!

Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi 2

Junior Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Öztunalı, açılışla birlikte Körfez bölgesinden büyük bir yatırımcı ilgisi ile karşılaştıklarını söyledi. Öztunalı, hemen hemen tüm Körfez ülkelerinden hem bireysel hem de heyet bazında katılım olduğunun altını çizdi.

Türkiye’de konut alımı ile vatandaşlık şartının 250 bin dolara düşürülmesinin yabancı ilgisini önemli oranda artırdığını ve yabancıya satışların geçen yıl 40 bin adede ulaştığını ifade eden Öztunalı, bu ilgiyi fuarda da gördüklerini belirtti.

Öztunalı, “Fuarda 65 firma 400’den fazla projeyi sergiliyor. Bu yıl rekor bir satış bekliyoruz. İki günde 250 milyon dolarlık satış hedefliyoruz” dedi.

Yabancıya Satış Yüzde 90 Arttı!

Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi 3

Arab Türk İş Adamları ve Yatırımcılar Derneği Başkanı İsmail Altın ise onlarca ülkeden yatırımcıları temsil ettiklerini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Bu zirvenin farklı ülkelerden gelen yatırımcılarla dostluğun güçlenmesine vesile olacağına inanıyorum. Cumhuriyet tarihinin başlangıcından beri Türk ile Arap ilişkilerinin güçlendiği dönemdeyiz.  Türklerin ve Arapların kültürel, siyasi ve sosyal birliklerinin gelecekte de böyle ilerleyeceğine inanıyoruz. Türk ve Arap yatırımcılar arasına köprü olarak organizasyonları bir araya getirdik. Kısa sürede sayısı 1000’i geçen üye sayımız ile çalışmaya devam ediyoruz.2018 Ocak ayı ile bu yıl arasında yabancıya gayrimenkul satışının yüzde 90 arttığını görüyoruz. Ülkemizi için çalışmaya ve çabalamaya devam edeceğiz”

Önceki Çevre ve Şehircilik Bakanlarından Erdoğan Bayraktar da organizasyonu düzenleyenlere teşekkür ederek dünyanın birçok bölgesinde benzer gayrimenkul ve konut fuarlarının düzenlendiğini söyledi.

İnşaat sektörünün 200 sektörü beslediğini ve çok önemli bir istihdam sağladığını kaydeden Bayraktar, büyük krizlerden çıkabilmek için de her zaman inşaat sektörünün kullanıldığını hatırlattı.

Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi Röportajları

Ekibimiz Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi’ni ziyaret etti demiştik. Aşağıdaki videoda sektör temsilcilerinin yorumlarını bulabilirsiniz.

Benzer haberleri okumak için Sektörel Haberler kategorimizi inceleyebilirsiniz.