Image

2019 yılında öz kaynağı güçlü olan şirketler kazanacak

156

2018 yılının, krizi yönetebilen firmalar açısından iyi geçtiğini söyleyen Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, geçtiğimiz yılın firmaların kendisini test etmesini ve öz kaynaklarını gözden geçirmesini sağladığını ifade etti.

2018 yılının ders çıkarma yılı olduğunu vurgulayan Özyurt, “Artık şirketlerin öz kaynaklarına döndüğü bir döneme giriyoruz, 2019 yılında öz kaynağını kullanan şirketler kazanacak” dedi.

Son 15 yıldaki para bolluğu bitiyor

Gelir gider dengesini doğru yönetebilenler yoluna daha sağlıklı devam edecek diyen Özyurt, “Bundan böyle, şirketlerin de öz kaynaklarına döndüğü ve öz kaynakları bünyesinde iş yaptığı bir döneme giriyoruz. Sat-yap devri bitti. Yap-sat devri başladı. 2019 yılında öz kaynağı güçlü olan şirketler kazanacak. Türkiye ve dünya özüne, öz kaynaklarına dönecek. Çünkü son 15 yıldaki para bolluğu bitiyor. Bu durum şirketlerin de özüne dönmesine sebep olacak. Şirketlerin özüne dönmesi öz kaynakları kadar iş yapması anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Özyurtlar Holding projelerini incelemek için tıklayın

Sektör dibi gördü

2018 yılının maliyetlerin arttığı, satış fiyatlarının dip yaptığı bir dönem olduğunu söyleyen Tamer Özyurt, yerli yatırımcı açısından ciddi bir daralmanın yaşandığını ifade etti.

Geçtiğimiz yıl sektörün dibi gördüğünü söyleyen Özyurt, “Bunun birinci nedeni, tamamen faizlerin yüksek olması. Peşin parayla alacak olanların parasının bankada olması ve iyi faiz getirisi konutu ikinci plana itti. İkincisi, kredi faizlerinin çok yüksek olup üçe katlaması. 2018 yılında 500 bin lira kredi alacak kişinin geri ödemesi 1 buçuk milyon liraya çıktı. Dolayısıyla kredi alacak kesim gayrimenkulden uzaklaştı diye konuştu.

Stoklar kampanyalarla eriyecek

Önümüzdeki dönem projeleri hakkında da bilgi veren Özyurt, Kampanyalarla stokları eriteceğiz. 2019 ve 2010’da öz kaynaklarımız ne kadar ise o oranda iş yapmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Önümüzdeki dönem projeleri hakkında da bilgi veren Özyurt, “2020’ye kadar yeni bir proje açmama kararı aldık. Elimizde 5 proje, 6 bin civarında yapımı devam eden konut var. Bunlar; Meydan Ardıçlı, N logo, NCadde Ottoman, NCadde Ateş Corner ve Ödül İstanbul. Toplamdaki bağımsız bölüm 6 bin seviyesinde. 2 bin 500 bağımsız bölüm satılık malımız var. Bunlar 2019 ve 2020 sonunda bitecek” dedi.

Benzer haberleri okumak için Sektörel Haberler kategorimizi inceleyebilirsiniz.