Image

2019'da Mutfaklar Nasıl Olacak?

403

2019’da evini yenilemek isteyenler parça parça evlerinin en sevdikleri alanlardan başlayacaklar. Mutfaklar da çok sevilen alanlardan ve neredeyse sınırsız dekorasyon alternatiflerinin olduğu alanlardan. Küçük mutfaklar, büyük mutfaklar, ince uzun, kalabalık derken mutfağınızda vakit geçirmeniz zorlaştı ve değiştirmek istiyorsanız 2019 mutfak trendleri ile neler yapabileceğinize bir bakalım.

2018 yılında farklı pek çok mutfak trendi gördük. Banket tarzı koltuklardan, iki farklı tonlu mutfak dolaplarına kadar geçtiğimiz yıllardan farklı pek çok yenilikçi tasarım trendleri çıktı. 2019 yılı da yine yenilikçi ve farklı dokunuşlarla yeni bir mutfak anlayışının oluşturulduğu bir yıl olacak.

İster baştan aşağıya ister ufak dokunuşlarla elde edeceğiniz sonuç kesinlikle çarpıcı olacak diyebilirim.

Gizli depolama alanları

Mutfak dekorasyonunda son birkaç yıldır önemli olan noktalardan bir tanesi; saklı, düzenli ve kullanışlı depolama alanları oldu. Bu yeni yılla beraber tencerelerinizin, baharatlıklarınızın, hatta tepsilerinizin bile çabuk ulaşabileceğiniz ama siz ihtiyaç duymadığınız zaman görünmeyecek yerlerde olması daha önemli olacak.

Herkes bu tasarımların hayatlarını ne kadar kolaylaştırdığını gördükçe bu durum artık bir mutfak trendi olmak yerine bir mutfak dekorasyonu kültürü olacak.

akıllı mutfak

Modern nostalji

Eski muslukları hatırlıyorsunuzdur. Büyük, kalaylı, tunç, çevirerek açtığımız musluklar. Bu musluklar siyah metal kadar sert değil, pirinç ve altın kadar da pahalı ve spesifik değiller. Ancak bu musluk tarzı mutfağınıza bir imaj ve karakter kazandıracak. Tabi ki bu muslukların da modern olanları günümüzde yapılıyor. Sadece tarz olarak daha nostaljik görünüyorlar.

nostaljik musluk

Açık raflar

Son zamanlarda yeni konut projelerinin örnek dairelerinde gördüğüm dekorasyonlarda mutfak rafları hep açık. Mutfak dolaplarının üzerinde tavana kadar boş kalan kısım şık ve minimal açık raflarla donatılmış ve dekoratif ürünler yerleştirilmiş.

Siz bu açık rafları, alanınız yoksa mutfak dolaplarınızın altında kullanabilir, isterseniz mutfağınızın boş kalan bir duvarına bu tarz raflar koyarak daha şık ve ferah durmasını sağlayabilirsiniz.

Bu size bir şey hatırlattı mı? Eskiden de fincanların, baharatların koyulduğu açık raflar vardı fakat çok dar olurlardı. Trendler de bu şekilde belirleniyor aslında. Geçmişten günümüze kullanmaktan hoşlandığımız şeyler bugünün trendleri ile yeniden şekilleniyor. En iyisi size bir görselle anlatayım.

Açık raflar

Mutfaklara renk geliyor

Trendleri belirleyenler beyaz veya açık renk mutfaklardan ne kadar sıkıldılarsa artık “Mutfakta yalnızca açık renk kullanılmalı!” kurallarını yıkıp mutfaklara renk getirilmesi gerektiğine karar vermişler. Tek ve açık renk hala göz bebeğimiz olsa da arada kullanılacak renkler mutfağı 2019 trendlerine uygun hale getirecektir.

Vurgu rengi yalnızca tek bir alanda kullanılacak olsa da mavi tabureler, desenli ve tek bir noktada bulunacak seramikler gibi renk verecek ürünler saf beyaz mutfaklara giriş yapacak. 

Renkli mutfaklar

2019 mobilya trendleri hakkında bilmeniz gerekenler

Ahşap kullanmaktan korkmayın

Evler yükselip, alternatifler çoğaldıkça insanların normali bina ve beton olmuş durumda. Aslında biz insanların doğaya ve yeşile yakın olması gerek. Eğer olamıyorsanız “2019 Mutfak Trenleri”nde ahşap kullanımı da var.

Ahşap hoş ve sakin bir ortam yaratır ve zamansız bir materyaldir. Daha hafif ve havadar mekanlara ilgi arttıkça ahşam kullanımı ev dekorasyonuna daha fazla girmeye başlayacak. Siz de boyalı mobilyalar yerine doğal ahşap kullanarak mutfağınızda doğallığı yakalayabilirsiniz. 

Ahşap mutfak

Merak edilen ev dekorasyon stili: Rustik

Mufak Dolapları Renkleniyor

Birçok insan mutfak dolaplarını renklendirmeye başladı. Spesifik renkler olmasa da mavinin, grinin ve yeşilin tonları ile mutfaktaki diğer materyaller bu renklerle eşleştiriliyor. Musluklarınızı ve dolap kulplarınızı bu renklere göre seçerseniz şık ve farklı bir uyum sağlayabilirsiniz. 

Renkli mutfak dolapları

Kontrastın şıklığı

Herkes renkli dolaplar sevmeyebilir. Evinde şık olacağına inanmadığınız renkleri illa trend diye kullanmak zorunda değilsiniz. Böyle düşünenler için yine renkli sayılabilecek ama birbirinden zıt tarzlarda olan ürünleri bir arada kullanarak kontrast oluşturmak 2019’da mutfak trendleri arasında.

Parlak mermer tezgahlar, yansıtılmış bronz dolguları olan dolaplar, mat dolap kapakları bir arada kullanılarak ortaya bir uyum çıkartabilirsiniz. Renk tonlarına dikkat etmek ilk yapmanız gereken şey. Önemli olan sizin hangi parçayı neyle kombinlemek istediğiniz.

Mutfakta kontrast kombini

Avcı yeşilini mutfağınızda kullanın

Avcı ve zeytin yeşili mutfaklarda yavaş yavaş kullanılmaya başlandı. Mutfağınızı klasik, sıcak, şık ve lüks göstermek için uygun bir renk. Bu renkler özellikle ceviz ve antik meşe renkli ahşap dolaplar, masalar ile birbirine çok uyuyor. Bu renkler 2019’da daha fazla evde kullanılacak diyebilirim.

Avcı ve zeytin yeşili mutfak

2019 yılının rengi kırmızı mercan ile dekorasyon önerileri

Klasik ve modernin birleşimi

2019’da mutfak dekorasyonu genellikle modern ve klasiğin uyumuyla dekore edilecek. Her geçen gün gelişen teknolojiyi mutfağınıza yedirip aynı zamanda o klasik görüntünün arasında eşyaların sırıtmamasını sağlayabilirsiniz. Evinizin kalbi olan klasik mutfağınızın yaşlı görünmesini istemiyorsanız ve teknolojik aletlerinizi de dekorasyona uydurmak istiyorsanız bu aletleri dekorasyonunuza uygun seçebilir ya da daha az görünmesini sağlayabilirsiniz.

Modern ve klasik mutfaklar

Mat siyah

Mat siyah, dolaplar, mutfak armatürleri, donanım aksanları için baskın bir yüzey olmaya devam edecek. Siyah renk özellikle açık renk mutfaklarda vurgu rengi olarak mutfağı daha şık gösteriyor. Biraz da mutfağınıza gizemli bir hava veriyor. Kapaklarda ve aydınlatmalarda kullanılan mat siyah detaylarla mutfağınızda oturduğunuz alanı daha canlı hale getirebilirsiniz. 2019 mutfak trendlerinde mat siyaha uygun birkaç canlı renk de beraber kullanılabilir. Mat siyah uyumlu bir renktir. 

Mat siyah mutfak

2019 mutfak trendleri bu kadardı. Siz de mutfağınızı en baştan dekora etmek yada ufak dokunuşlarla 2019’a uydurmak istiyorsanız kendinize en uygun detayı seçip hemen başlayabilirsiniz.

Benzer haberleri okumak için İpuçları kategorimizi inceleyebilirsiniz.