Image

Bebek Odaları İçin Hangi Renkler Seçilmeli?

529

İnsan psikolojisini etkileyen pek çok etken var. Bunlardan biri de renkler. Özellikle çocuk gelişiminde renklerin önemi büyük. Çocuk ve bebek odası için seçilen renklerin çocuğunuza nasıl etki edeceğini önceden bilmelisiniz.

Bebek odası için seçilecek renkleri sizin zevkiniz ve tarzınız belirleyecek o yüzden bu yazıda daha çok sizin seçmek istediğiniz renkler çocuğunuza nasıl etki edecek ve verdiği etkiye göre seçiminizi kolaylaştıracağım.

Renklerin bebekler üzerindeki etkileri beyni aktifleştirmek, hafızayı güçlendirmek ve her ebeveynin isteyeceği uyku alışkanlığını etkiler. Bebeğin uyku alışkanlığı düzenlenince bu bağışıklık sistemini de destekleyecek. Hatta renkler bebeklerin ileride yapacakları meslek seçimlerinde bile etkilidir o yüzden renklerin anlamlarını ve bebeklere etkisini bilmek önemli.

Renkler sıcak ve soğuk renkler olarak ikiye ayrılır. Sıcak renkler sarı, kırmızı, turuncu renklerdir. Bu renkler ortamdaki sıcaklığı, mutluluğu ve huzuru sağlarken bebek odasında samimi bir ortam yaratır. Bebek odasında bu renkleri kullanmak bebeğinizin enerjisini desteklerken yeni yürümeye başlayan bebeklerin hareketliliğini olumlu etkiler.

Soğuk renkler ise; yeşil, mavi, mor gibi renklerdir. Bu renkler yatıştırıcı ve sakinleştirici renklerdir. Huzur verme ve sinir sisteminin düzenlenmesine yardımcı olurlar. Doğru ve ölçülü kullanıldığında bu renkler çocuğunuzun agresif tavırlarının azalmasını sağlayabilir.

Kızlar için için pembe, erkekler için mavi gibi kolaya kaçmayacağım merak etmeyin. Ancak adet yerini bulsun diye ilk onlarla başlayalım.

Projeland sayfasını ziyaret et

Mavi

Mavi, soğuk renkler kategorisine giren bir renk. Sakinleştirici bir etkisinin yanı sıra dikkatli kullanılması gereken bir renktir. Daha çok griye kaçan mavi renk, çocuğunuzun çekingen ve utangaç olmasına neden olabilir. Özellikle yemek yemeyen bir çocuğunuz varsa yemek yedireceğiniz ortamda ve ya üstüne mavi rengi kullanmasanız iyi olur yoksa yemek yedirmek için çok uğraşabilirsiniz.

Mavi rengin avantajı ise uyku problemi olan bebeğinizin uyku alışkanlığını düzenleyecek bir renk olması. Bebek odasında mavi rengin sakinleştirici tonlarını dozunda kullanmak ebeveyn olarak uykusuz gecelerinizin çaresi olabilir.

Mavi bebek odası

Pembe

Kız çocukları için hazırlanan odalarda ilk akla gelen renk; pembe. Pembe aslında kırmızının tonlarından olmasına rağmen çok enerjik bir renk değildir. Daha çok feminenliği temsil eden bir renktir. Pembenin çok fazla kullanılması çocuğunuzu bunaltabilir ve yorabilir. Aktif ve enerjik bir çocuğunuz varsa pembe kullanırsanız o zaman huzur ve rahatlık verebilir. Ancak yine dozunda kullanımınızı öneririm.

Pembe bebek odası

Bebeğinizi en güzel şekilde büyütebileceğiniz yeni konut projeleri projeland.com ‘da. Sevdiğiniz proje için form doldurmayı unutmayın!

Kırmızı

Kırmızıyı tüm duvarlarda değil özellikle aksesuarlarda kullanmanız çok daha iyi olacaktır. Kırmızı en sıcak renktir ancak fazla kullanılması baş ağrısı yapabilir. Kırımızı rengi daha açık renk odalarda yada mavi odalarda vurgu olarak kullanabilirsiniz. 

Her ne kadar en sıcak renk olsa da kırmızı agresifliği sembolize eden bir renktir. Yoğun kırmızı agresifliği ve gerginliği ortaya çıkartabilir. Bunun yanı sıra vurgu olarak kullanılan dozunda kırmızı renk uyarıcı olduğundan bebeğinizin bazı karakteristik özelliklerini ortaya çıkartabilir.

Kırmızı bebek odası

Sarı

Sarı renk bana kalırsa bebek odalarından kullanılması gereken en ideal renklerden ilki. Oldukça sıcak, neşeli ve mutlu bir renk. Sarı güneşi ve aydınlığı temsil eder. Bu da bebek odasının daha ferah ve aydınlık görünmesini sağlar. Parlak sarılardan kaçmanızı öneririm. Daha soft sarılar bebeğinizin gelişimi ve kas aktivitelerini olumlu yönde etkiler.

Sarı renk hem kız hem de erkek bebekler için ortak bir renk ve kombini kolay. Çok yoğun sarı kullanımının bebekleri daha çok ağlattığı farkedilmiştir. Eğer mavi ve yeşil renklerle kombin edilirse huzurlu ve sakin bir ortam yaratılabilir.

Sarı bebek odası

En güzel bebek odalarının olduğu yeni konut projelerini bulmak için tıklayın.

Turuncu

Turuncu renk yine sıcak renklerden bir tanesi. Aynı zamanda pozitif duyguları ortaya çıkartan bir renk. Eğer bebek odası bol bol güneş alıyorsa turuncu rengi kullanmak çok mantıklı olacaktır. Özellikle turuncunun tonlarının bir arada kullanmanızı ve direkt turuncunun baskın olarak kullanılmamasını tavsiye ederim. Ne kadar rahatlatıcı bir renk olsa da aynı zamanda uyarıcı bir renktir. 

Turuncu rengi her duvarda her eşyada kullanmanız çocuğunuza rahatlık vermesinin yanı sıra sıkışıklık hissi verebilir. Daha çok tek bir duvarda ya da detay olarak mobilyalarda kullanabilirsiniz.

Turuncu bebek odası

Yeşil

Yeşil, doğayı simgeleyen bir renk. Sakin ve huzurlu bir ortam yakalamanızı sağlar. Sarı gibi hem kız hem de erkek bebek odası için idealdir. Bebek odası için en uygun renklerden ikincisi diyebilirim. Yeşilin sakin tonlarını kullanmanız, sarı ve mor gibi gibi renklerle kombinlerseniz bebeğiniz üzerinde olumlu etkisi olacaktır.

Parlak yeşillerden kaçınmanızı öneririm.

Yeşil bebek odası

Benzer haberleri okumak için Dekorasyon ve İpuçları kategorimizi inceleyebilirsiniz.