Image

Çağrı Bozay: 'Şimdi Konut Alma Zamanı'

166

Hürriyet Emlak Projeland Yönetim Kurulu Üyesi Çağrı Bozay, TÜİK tarafından açıklanan Ocak 2019 konut satış istatistiklerini değerlendirdi. Bozay, “Yatırım amaçlı konut iştahında biraz bekle-gör politikasından kaynaklanan bir durgunluk söz konusu” dedi.

Ocak 2019 konut satış istatistikleri açıklandı. Yılın ilk ayında gerçekleşen konut satış rakamlarına bakıldığında, Türkiye’de 2019 Ocak ayında 72 bin 937 adet konutun satıldığı görülüyor.  Hürriyet Emlak Projeland Yönetim Kurulu Üyesi Çağrı Bozay, “Konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24,8 oranında azalma kaydetti ama yabancı talebinde yaklaşık yüzde 82 gibi ciddi bir artış gözleniyor. Aslında çok şaşırtıcı bir gelişme değil, zaten geçen yıldan itibaren devam eden talepte bir durgunluk söz konusu” diye konuştu.

Konuta olan talebin duraklama nedenlerini anlatan Bozay, “Biliyorsunuz; geçtiğimiz yılın ikinci yarısında döviz kurlarındaki hızlı yükseliş ve kredi faizlerindeki artışlar konuta olan talebin duraklamasına yol açmıştı. Hükümetimiz sektördeki tıkanıklığı aşmak amacıyla çeşitli önlemler aldı ve vergisel teşvikler sağladı. Ayrıca gayrimenkul şirketleri de tüketicilere yönelik çeşitli kampanyalar düzenledi. Kısmen de olsa yılın son aylarında bir hareketlilik yaşandı. Ancak önümüzde yerel seçimlerin getirdiği belirsizlik nedeniyle özellikle yatırım amaçlı konut iştahında biraz bekle-gör politikasından kaynaklanan bir durgunluk söz konusu” ifadelerini kullandı.

Projeland Web Sitesi

Tüketiciler fırsatları değerlendirmeli

Konut alıcıları açısından ciddi fırsatlar olduğunu söyleyen Bozay, “Tahminimiz; yabancı talebi artarak devam edecektir. Yerel seçimler sonrası ise yerli konut talebinde faizlerin gerilemesine paralel bir artış bekleniyor. Aslında bakarsanız; şu anda konut alıcıları açısından ciddi fırsatlar sunan projeler mevcut. İnternet sitemizden de dileyenler bütçelerine uygun alternatifleri incelediklerinde eminim bu fırsatları görecektir. Dolayısıyla konut arayışında olan tüketicilerin fırsatları değerlendirmelerini öneriyoruz. Ev almak açısından zamanlamanın uygun olduğunu düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

Benzer haberleri okumak için Sektörel Haberler kategorimizi inceleyebilirsiniz.