Image

Dünyanın en pahalı şehirleri açıklandı!

204

Dünyanın en pahalı şehirleri listesi açıklandı. Listeye İstanbul 72’inci sıradan girerken, geçen yıla oranla 10 basamak gerilemiş oldu.

Medya takip kurumu Ajans Press, dünyanın en pahalı kentlerini inceledi. Dünyanın en pahalı şehirleri sıralamasında Singapur yine birinci oldu. Singapur beşinci kez listenin en başına oturmuş oldu. İstanbul ise 10 basamak geriledi ve bu sene listeye 72’inci sıradan girdi.

Ajans Pressin, The Economist dergisinin araştırma birimi Economist Intelligence Unit (EUI) Küresel Yaşam Maliyetleri raporundan ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, son 5 yıldır en pahalı kentler sıralamasında birincilik unvanını koruyan Singapuru, geçen yıla göre beş basamak yükselen ve listenin ikinci sırasında yer alan Paris takip etti. Üçüncü sırada yer alan şehir ise Zürih olurken, 2017 raporunda ikinci sırada yer alan Hong Kongun dördüncü sıraya gerilediği görüldü. İlk beşte yer alan son şehir de Oslo olarak belirlendi.

Elde edilen veriler dünyada yer alan 133 şehir baz alınarak hazırlanırken, ekmek, şarap, sigara ve benzin gibi 150nin üzerindeki çeşitli ürün fiyatları karşılaştırılarak belirlendi.

Dünyanın en ucuz yeri neresi?

Dünyanın en ucuz yeri Şam oldu. En ucuz şehirleri; Şam (Suriye), Karakas (Venezuela), Almatı (Kazakistan), Lagos (Nijerya), Bangalore (Hindistan) olarak sıralandı. Buna bağlı olarak, dünyanın en pahala şehri Singapur ile en ucuz şehri Şam arasında 5 kata yakın fiyat farkı olduğu ortaya çıktı.

Ajans Press ve PRNetin gerçekleştirdiği medya analizine göre hayat pahalılığı ile ilgili geçtiğimiz yıl 3 bin 634 haber çıkışı tespit edildi. İstanbul dünyada 72’nci sırada yer alırken, medyaya yansıyan başlıklara göre konut satış fiyatları ve bunun yanı sıra kiraların yüksek olması hayat pahalılığı başlığı altında en çok yansıma alan konu oldu.
DHA