Image

Emlak Bankası ile Ev Fiyatları Yüzde 60 Ucuzlayacak

272

Şubat ayında faaliyete geçen Emlak Bankası, vatandaşların ucuza ev sahibi olmasını sağlamak için çalışmalara başladı. Sabah Gazetesi’nden Seda Tabak’ın haberine göre, ev fiyatları yüzde 60 ucuzlayacak.

Seda Tabak’ın haberinde yer alan bilgilerde, “Arsa maliyetini yarı yarıya düşürmek için Milli Emlak’la çalışılacak. Tedarik Zinciri Finansman Sistemi kurulacak. Önce talep, sonra arz formülüyle pazarlama gideri azalacak” denildi.

Projeland sayfasını ziyaret et

Kazan-Kazan Formülü

Emlak Bankası kazan-kazan formülüyle hem konut maliyetlerini düşürecek hem de inşaatçılar, arsa sahipleri, tedarikçilerin kazanacağı finans modelleri üretti. Buna göre, bir konutun fiyatında yüzde 60’ı bulan arsa maliyetini yarı yarıya azaltmak için Milli Emlak ile ortak çalışılacak. Tedarikçi Zinciri Finansman Sistemi’yle, inşaat sırasında öngörülemeyen fiyat artışlarının önüne geçilecek.

Bu sayede konut maliyetinde yüzde 20 ila 40’lık bir düşüş sağlanması öngörülüyor. Önce talep oluşturulup sonra inşaata başlanmasının yanı sıra reklam, satış ofisleri giderlerinden kısarak pazarlamada maliyetler yüzde 15 indirilecek.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Emlak Katılım Bankası Genel Müdürü Deniz Aksu, “Geliştirdiğimiz 72 model var, hiçbiri ütopya değil. Osmanlı döneminde kullanılan sistemleri çağın gereklerine uygun hale getiriyoruz. Aynı zamanda dünyada uygulanan sistemleri Türk kültürüne uyarlıyoruz” dedi.

Tedarikçi Zinciri Finansman Sistemi Kuruluyor

Aksu ayrıca, “İmalat süreci uçtan uca planlanabilir. İyi bir planlama yapılırsa, uygun fiyata yapı malzemesi alınabilir, girdiler piyasa riskinden arındırarak oluşturulabilir. Örneğin inşaat maliyetlerinin yüzde 70-80 kısmı sabitlenebilir ifadelerini kullandı.

Tedarikçi Zinciri Finansman Sistemi’nin işleyişinden de bahseden Aksu, “Sistem şöyle işleyecek: Diyelim ki, 100 milyon liralık bir proje var. Buradaki tedarikçiler belli… Konut geliştiricisi orkestra şefi gibi alt taşeronlarını ihale yoluyla belirler, teminatlarını alır, işi verir. Zamanlamasını da o planlar. Eğer proje geliştiricinin kredibilitesi yüksekse, biz karışmayacağız, tedarikçi seçimini inşaatçı yapacak. Eğer düşükse biz bakacağız. Her bir tedarikçiye tarif ettik, sistem onlara limit verecek. Kredi riski bertaraf edildiği için fiyatlama da sabit olacak. Dolayısıyla maliyet öngörülebilir bir yapıya dönüşecek. Önceden satın almaları fiyatını sabitleyecek enstrümanlarla yaptığınız zaman 100 milyonluk proje gerçekten 100 milyona mal edilmiş olacak. Şu anda bizim en çok karşılaştığımız nokta, demir alınacağı zaman fiyat fırlamışsa maliyetler öngörülemez oluyor. Bu sistem onu engelleyecek” açıklamasını yaptı.

Benzer haberlerimizi okumak için Sektörel Haberler kategorimizi inceleyebilirsiniz.