Image

Türkiye Emlak Katılım Bankası Hakkında Her Şey!

356

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Emlak Bankası’nın katılım bankası olarak faaliyete geçeceğini, bankanın inşaat sektörüne ve konut piyasasına yeni çözümler sunacağını söylemişti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Emlak Bankası’nın yeniden yapılandırılmasına ilişkin bilgi verdi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçe görüşmelerine katılan Kurum, Emlak Bankası’nın katılım bankası olarak faaliyete geçeceğini bildirdi.

Türkiye Emlak Katılım Bankası geliyor

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kurum, “Emlak Bankası’nın tasfiyeden çıkarılması ardından çalışmalara başlandı ve Türkiye Emlak Katılım Bankası adıyla faaliyete geçirilmesine karar verildi” dedi.

Kurum ayrıca, kapsam değişikliğinin katılım bankacılığının payını yüzde 15’e yükseltme hedefine önemli katkı sağlayacağını söyledi.

Sektöre yeni çözümler sunacak

Bakan Kurum, Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın hali hazırda bankacılık lisansının bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Kurumun faaliyete geçebilmesi için gerekli izin süreçlerinin başlatıldığına değinen Bakan Kurum, “Banka inşaat sektörüne ve konut piyasasına yeni çözümler sunacak” ifadelerini kullandı.

BDDK’dan faaliyet izninin alınması ve merkez şubenin açılmasıyla bankanın önümüzdeki yıl hizmete başlayacağını kaydeden Kurum, geleneksel fonlama ve fon toplama modellerinin ötesine geçecek yapılar üzerine modelleme çalışmaları yapılmakta olduğunu da açıkladı.

Emlak Katılım Bankası İçin Ne Dediler?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz aylarda Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programı” tanıtım toplantısında Emlak Bankası müjdesini vermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konut, arsa ve gayrimenkul ağırlıklı çalışacak şekilde Emlak Bankasını tekrar faaliyete geçirmeye yönelik başvuruları gerçekleştirdiklerini belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Konut, arsa ve gayrimenkul ağırlıklı çalışacak şekilde Emlak Bankasını tekrar faaliyete geçirmeye yönelik başvuruları gerçekleştiriyoruz. İmar barışı kapsamında 13 milyon kayıtsız yapıyla ilgili işlemleri tamamlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sektör temsilcilerinden Emlak Bankası açıklaması

Anadolu Ajansı’nın sektör temsilcilerinin görüşlerine yer verdiği haberde İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, “Temennimiz bankanın sektörü rahatlatacak ve önünü açacak yeniliklerle birlikte faaliyet göstermesi. Mesela banka sektöre destek vermek için gayrimenkul fonu oluşturabilir” dedi.

Firmaların, sektörün ihtiyacına göre konut, ofis veya dükkanını iyi bir indirimle banka fonuna satabilmesi gerektiğine dikkati çeken Durbakayım, konut üreticilerinin sahip olduğu gayrimenkulleri bu bankaya teminat olarak verip düşük maliyetli kredi kullanabilmesi gerektiğini vurguladı.

Türk ekonomisi kazanacak

Babacan Holding Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Babacan, “Emlak Bankasının konut, arsa, gayrimenkul ağırlıklı olarak yeniden faaliyete geçmesi beklentilerimiz arasında yer alıyordu. Bu sayede çok sayıda nitelikli konutu Türkiye’ye kazandırarak hem sektördeki canlılığı diri tutmuş hem de ekonomimize sağladığımız katma değeri artırmış olacağız” diye konuştu.

Demir Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir ise, 100 Günlük Eylem Planı sayesinde Türkiye’nin daha güçlü bir ekonomiye sahip olacağını belirterek, bu plan içerisinde gayrimenkul ve inşaat sektörüne ilişkin çok önemli maddelerin yer aldığını aktardı.

Sektör rahatlayacak

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık da sektörün rahatlayacağı görüşünde. Çulhalık, “Kentsel dönüşümün acilen tamamlanması açısından kamunun etkin rol oynamasının oldukça önemli olduğunu belirterek, “Planlama açısından kamunun aldığı rolün yanında finansman tarafı acilen çözülmesi gereken konuların başında gelmekte” değerlendirmesinde bulundu.

Benzer haberleri okumak için Sektörel Haberler kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.