Image

Emlak Vergisi 2019 Ödemeleri Ne Zaman?

116

Her yıl belediyeler tarafından tahsil edilen emlak vergisi; bina, arazi, arsa veya işyeri gibi taşınmaz mal varlıklarından alınır. Sürekliliği olan bir vergi türü olup tek seferde veya iki taksitte ödenir. Emlak vergisi mükellefi ise taşınmaz malın tapusuna sahip olan kişidir. 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’na göre vergi mükellefleri her yıl emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. Bu yazımızda sizlerle emlak vergisi 2019 yılında ne zaman ödenir sorusunun cevabını paylaşacağız.

Projeland sayfasını ziyaret et

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Emlak vergisi ödemeleri 2019 yılında 1 Mart-31 Mayıs 2019 ve 1-30 Kasım 2019 tarihleri arasında 2 taksitte yapılacak. Her iki taksitte mükelleflere 1 aylık bir süre tanınıyor. Emlak vergisi 2019 ödemeleri her yıl olduğu gibi belediye ödeme noktalarından, anlaşmalı banka şubelerinden, e-devlet üzerinden veya PTT şubelerinden yapılabilecek. 1 Mart 2019 Cuma günü başlayan birinci taksit ödemelerinde son tarih 31 Mayıs 2019 Cuma’dır.

İkinci emlak vergisi 2019 ödemeleri 1 Kasım 2019 Cuma günü başlayacak. Ödeme için son tarih ise 30 Kasım 2019’dur.

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Emlak vergisi ödemenin birkaç yolu bulunuyor. Bunları sıralayacak olursak:

Belediye Ödeme Noktalarından

Emlak vergisi ödemeleri taşınmazın bağlı olduğu belediye ödeme noktalarına yapılmaktadır.

Anlaşmalı Banka Şubelerinden

Bunun yanında belediyelerin anlaşmalı olduğu banka şubelerine de yapılabilir. Direk banka şubelerinden veya eft/havale yolu ile emlak vergisi ödemeleri yapılmaktadır.

E-Devlet Üzerinden

Emlak vergisi ödemeleri E-devlet üzerinden online olarakta yapılabilmektedir. Bu linke tıklanarak güncel emlak vergi borcu sorgulanır ve ödemeler doğru bir şekilde yapılır.

PTT Üzerinden

İkamet edilen şehir dışında sahip olunan mal varlıklarına ait emlak vergisi ödemeleri PTT veznelerinden yapılabilir. Vergi mükellef numarası veznedara verilir ve ödeme gerçekleşir.

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Emlak vergisi hesaplamaları konut, arazi, arsa ve işyerine için farklı oranlarda hesaplanır. Oranlar konut ve araziler için binde 1, işyeri için binde 2 ve arsalar için binde 3’tür. Büyükşehir belediye statüsünde olan mal varlıklarında bu oran 2 katına çıkmaktadır. Mal varlığının asgari rayiç değeri baz alınarak hesaplanan emlak vergisi, ilgili vergi yılı içerisinde hesaplanır ve tanzim edilir.

Son ödeme tarihi geçen emlak vergilerinde ödeme yapmayan mükellefler için cezai süreç işlemeye başlar. Kanuni bir yükümlülük olan emlak vergisi ödenmezse her ay için yüzde 2 gecikme faizi uygulanır. Emlak vergisini ödemeyen kişiler taşınmazlarını satışa çıkaramaz. Tapu satışında toplu ödeme istenir.

Benzer içeriklerimizi okumak için İpuçları kategorimizi inceleyebilirsiniz.