Image

Evinizi Hızlı Kiraya Vermenin 9 Yolu

293

Gayrimenkul her zaman en güvenli ve uzun vadeli yatırım amacı olarak düşünülür. Yatırım için aldığınız evinizden kazanç sağlamak isteyebilir ya da kira ile kredinizi ödeyebilirsiniz. Bu süreçte evinizi kiraya vermek için aceleci davranabilirsiniz. 

Bu aceleci tavırla evinizi değerinin altına kiralayabilir ya da kiracı bulmak tahmininizden daha uzun sürebilir. Bu süreci hızlandırmak ve evinizi daha hızlı kiralamak için yapılacak şeyler aslında çok basit.

İşte evinizi kolayca kiralamanız için izlemeniz gereken 9 adım:

Evinizin kalabalık görünmemesini sağlayın

Kiralamak istediğiniz evde halihazırda yaşıyorsanız, evinizi görmek isteyenler için toparlasanız da bu yetmeyebilir. Evinizde bir depolama alanı varsa ve görünmesini istemediğiniz her şeyi oraya yerleştirirseniz bu dışarıdan bakıldığında toplu bir ev gibi görünmesini sağlar ancak kiralamak isteyenlerin bakacağı noktalarından bir tanesi de depolama alanları olacaktır.

Sizin gibi, gelecek olan kiracılar da ortada durmasını istemediği eşyalarını bu alanlarda saklamak isteyeceği için depolama alanlarınıza bakacak. Karmaşık bir depolama alanı evinizi kiralamak isteyenlerin aklında evin birçok eşya için yetersiz olduğu algısını oluşturabilir. Bunu önlemek için evinizi kiraya vereceğiniz zaman en azından kalabalık yapan eşyaları bir depo alanında tutmak ya da başka bir yere taşımak.

Projeland Web Sitesi

Evinizin fotoğraflarını daha profesyonel çekin

Ev ararken direkt gidip görmek yerine önce internetten ilanlara bakarız. Yanlış açılardan, karanlık, özensiz çekilmiş fotoğraflar evinizin kiralayacak kişi üzerindeki ilk izlenimini çok fazla etkiler. Yeni kiracıları evinize çekebilmek ve kiralamaya ikna etmenin ilk adımı önce evinizi güzel göstermektir. 

Tabi ki herkesin evinde profesyonel fotoğraf makinesi yok ancak akıllı telefonlarımız var. Siz de bu telefonların fotoğraf makinesi sayesinde evinizin görünmesini istediğiniz ve istemediğiniz özelliklerini belirleyerek fotoğraflarını çekebilirsiniz. Fotoğraflarınızın karanlık olmamasına dikkat edin ve binanında fotoğraflarını çekmeyi unutmayın.

Evinizi doğru emlakçıya verin

Eğer evinizin bir emlakçı tarafından kiralanmasını istiyorsanız sadece hemşehriniz ya da tanıdığınız olduğu için hızlı kiracı bulabilecek birine vermek çok doğru bir hareket olmayacaktır. Evinizin olduğu bölgeyi bilen, bu bölgede en çok kiraya çıkmak isteyen insanların tercihlerinden haberdar, kısacası piyasaya hakim birine evinizi kiralaması için emanet etmeniz çok daha hızlı sonuç almanızı sağlar.

Yatırım amaçlı daire satın alabileceğiniz 17 konut projesi

Evinizi siz de anlatın

Sosyal medyayı artık kullanmayan kalmadı. Emlakçınızın eviniz için açtığı ilanlar dışında siz de sosyal medya hesaplarınızdan evinizi kiraya vereceğinizi duyurabilirsiniz. Unutmayın evinizi sizden daha iyi kimse tanıtamaz. Evinizi kiraya vermek istediğinizi ve özelliklerini kısaca sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşmanız uzak bir akrabanızın yeni eve çıkmak isteyen komşusuna bile ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu da evinizi hızlı kiraya vermenize yardımcı olur.

Kişisel eşyalarınızı ortadan kaldırın

Evinizi bakmak için gezmeye gelecek olan kişilerin dikkatini eve çekmek için kişisel fotoğraflarınızı ve anılarınızın olduğu eşyaları ortadan kaldırmanız en iyisi olacaktır. Elbette ailenizin fotoğrafları çok güzel, orada durmasını çok seviyorsunuz ama önceliğiniz evi hızlı kiraya vermek.

Özel eşyalarınızı kaldırarak kiracıların orayı sizin eviniz değil gelecekteki evleri gibi görmelerini sağlayabilirsiniz. Önemli olan evinizi daha ilgi çekici göstermek.

Evinizi küçük dokunuşlarla güzelleştirin

Büyük değişikliklere tabi ki gerek yok. Sonuçta evi kiralayacak kişinin zevki sizinle aynı olmayabilir ve evi baştan aşağıya değiştirebilir ya da harcadığınız para size dönmeyebilir. Bunun için küçük dokunuşlarla evinizin ilgi çekmesini arttırabilirsiniz.

Özellikle mutfak ve banyolar bu ilgiyi sağlamak için önemli noktalar. Kırık dökük görünmeyecek dolap kapakları, yeni bir lavabo, duş perdesi ve uygun fiyatlı aydınlatmalar evinizin daha güzel görünmesini ve ilk bakışta kiracının dikkatini çekmesini sağlar. 

Kiracıların başına gelen en kötü 10 şey

Aydınlatma çok önemli

Evinizi doğru ve doğal aydınlatma üniteleri ile aydınlatmanız daha ferah ve büyük görünmesini sağlayabilir. Renksiz ve boğucu bir ev ilk bakışta kimsenin hoşuna gitmeyecektir. Kiracı adayları evinizi gezmeye geldiğinde tüm perdelerinizi açıp, doğal ışıkla aydınlatırsanız eviniz daha ilgi çekici görünecektir. 

Evin duvarlarını açık renge boyatmak da boyut algısını etkileyebileceği gibi temiz bir görüntü de oluşturabilir.

Doğru zamanı kollayın

Evinizi ne kadar erken kiraya vermek isteseniz de her şeyin bir zamanı olduğu gibi ev kiralamanın da belli bir zamanı var. Özellikle bahar ve yaz ayları yeni eve çıkmak isteyenlerin en çok arttığı zamanlar olarak biliniyor. Planlarınızı bu aylarda kiralamayı gerçekleştirecek şekilde yaparsanız evinizin daha kolay kiraya verilmesini sağlayabilirsiniz.

Kış aylarında evinizin tüm eksiklerini giderip daha bahara girmeden vereceğiniz ilanlar ile evinizin kiraya verilmesini hızlı gerçekleştirebilirsiniz. 

Fiyatlamayı iyi belirleyin

Yıllardır oturduğunuz, masraf yaptığınız evin değeri tabi ki sizin için paha biçilemez. Ancak sektörde durum bu şekilde ilerlemiyor. Evinizin konumu, çevresindeki imkanlar, evinizin yaşı gibi pek çok önemli özellik kira fiyatını belirliyor. Aklınızdan bir fiyat belirlemek yerine önce çevredeki kira oranlarının ne olduğunu araştırmak ve evinizin imkanlarına göre kira belirlemek en doğrusu olacaktır.

Unutmayın yukarıdaki 8 maddeyi harfiyen uygulasanız bile alıcı önce fiyata bakacaktır. İstediğiniz fiyatın makul olmasına özen gösterin. 

Benzer haberleri okumak için İpuçları kategorimizi inceleyebilirsiniz.