Image

Kadıköy'de yaşamak için 10 neden!

612

İstanbul’un sıcak, samimi, cıvıl cıvıl, dolu dolu yerlerinden biri Kadıköy. Orada yaşayanlar başka yerde kolay kolay mutlu olmaz. Kadıköy’de yaşamak için pek çok sebep var…

1. Sosyal hayatın tam ortasında yaşarsınız

Kadıköy

Kadıköy

Kadıköy’de en güzel kafelerin, en popüler eğlence mekanlarının göbeğinde yaşarsınız. İnsanların gezmek için geldiği yer sizin mahallenizdir. Bir çok sosyal olanak elinizin altındadır. Yürüyerek konsere, sinemaya, tiyatroya gidebilirsiniz.

2. Ulaşım çok kolay

Kadıköy İskelesi

Kadıköy İskelesi

Kadıköy’de ulaşım gerçekten çok avantajlı. Pek çok seçenek var. İstanbul’un çeşitli semtlerinden Kadıköy’e giden 100’e yakın İETT otobüsü var. Bunun yanında metrobüs Kadıköy’e Avrupa yakasından geçenler için ciddi bir kolaylık sağladı. Avrupa yakasına ayrıca Kadıköy-Eminönü, Karaköy-Kadıköy ve Kadıköy-Beşiktaş vapurlarıyla ulaşmak çok kolay. Bunların dışında Kadıköy’den Bursa ve Yalova Armutlu’ya da deniz ulaşımı var. Yani Kadıköy’de yaşayanların ulaşım için kendi araçlarını kullanmalarına neredeyse hiç gerek yok. Öte yandan Avrasya Tüneli de Kadıköy’ü Avrupa yakasına biraz daha yakınlaştırmış oldu. Ayrıca Kadıköy ulaşımında nostaljik tramvay, Marmaray, metro gibi araçlar da sıklıkla kullanılıyor.

3. Bisikletle gezebilirsiniz

Kadıköy’de rahatça bisikletle gezebilirsiniz. Sahilde ve bisiklet yolunda dolaşabileceğiniz gibi, Bahariye ve Moda’nın sokaklarında bisikletle gezmeniz de mümkün. Bisikletiniz yoksa da sahilde istediğiniz zaman kiralayabilirsiniz. Özellikle İspark’ın başlattığı İsbike (Akıllı Bisiklet Kiralama) sistemi çok pratik bir sistem.

4. Alışverişinizi esnaftan yapabilirsiniz

Kadıköy

Kadıköy

Kadıköy’de yaşayanlar alışverişlerini genellikle sokak esnafından yaparlar. Her gün onlarla tatlı sohbetler edebilirsiniz. Kadıköy’de ayrıca özellikle Bahariye caddesinde bulunan ve her bütçeye hitap eden dükkanları, pasajları kullanabilirsiniz.

5. Deniz kokusunu içinize çekebilirsiniz

Kadıköy sahili

Kadıköy sahili

Kadıköy’de yaşamak istediğiniz her an deniz kokusunu içinize çekebilmeniz anlamına gelir. İstanbul’da denize yakın yaşamak çok büyük bir avantaj. Denize çıkan sokaklar insanın içini açar, ferahlık verir. Deniz kıyısında vakit geçirmek insana büyük bir huzur verir.

6. Kültür ve sanatla iç içe yaşarsınız

Kadıköy’de yaşamak kültürel etkinliklere doymak demektir. Örneğin, Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde her zaman dolu dolu bir program var. Tiyatro, panel, söyleşi, sergi, seminer, konferans, bale gibi etkinlikler Kadıköy’de her daim var. Tarih Sanat Edebiyat Kütüphanesi Pazartesi hariç her gün Kadıköy halkına hizmet veriyor. Kadıköy’deki sinema ve tiyatroların bir kısmı, 1992 yılında yaya yolu haline getirilen Bahariye Caddesi’nde yer alıyor. Reks Sineması, Barış Manço Kültür Merkezi, Caddebostan Kültür Merkezi, Haldun Taner Sahnesi, Halis Kurtça Kültür Merkezi, Müjdat Gezen Sanat Merkezi, Çağdaş Sahne, Enver Demirkan Tiyatrosu, Bostancı Gösteri Merkezi başlıca gösteri ve performans alanlarından bazıları… 1970’li yıllara kadar muhteşem binası ayakta duran Opera Sinema ve tiyatro salonu şimdilerda pasaj halinde.

7. Kadıköy çocuklar için de çok güzel

Kadıköy’de çocuklar için pek çok merkez kurulmuş. Çocuk Sanat Merkezi, Çocuk Koruyucu Ruh Sağlığı Merkezi, Kadıköy Belediyesi Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, 19 Mayıs Gençlik ve Çocuk Eğitim Merkezi, Kuşdili Gençlik ve Çocuk Eğitim Merkezi ve bir çok çocuk yuvası bunlardan bazıları…

8. Hayvan dostu Kadıköylüler

Kadıköy’de yaşamak hayvan severler için de bir ayrıcalık. Kadıköylüler genellikle hayvan dostudur. Evcil Hayvan Sağlık Merkezi ve Sokak Hayvanlarını Koruma ve Barındırma Merkezi Kadıköy Belediyesi’nin hizmetleri arasında.

9. Her daim genç hissettirir

Kadıköy

Kadıköy

Marmara Üniversitesi, özel üniversiteler, Türkiye’nin en başarılı liselerinin burada bulunması gençlerin de her zaman bu bölgede yoğunlukta oldukları anlamına geliyor. Kadıköy sokaklarında dolaşırken kendinizi daha genç hissedersiniz. Belki de gerçekten gençleşirsiniz…

10. Spor için pek çok imkan vardır

Bildiğiniz gibi, Türkiye ve İstanbul’un en köklü spor kulüplerinden biri olan Fenerbahçe Spor Kulübü Kadıköy’de doğdu. Fenerbahçe dışında ilçede, futbol, basketbol, yüzme, yelken, kürek, motor sporları, aikido, atıcılık, bilardo, briç, jimnastik, karate, su topu, tekvando ve binicilik dallarında faaliyet gösteren 100’ün üzerinde spor kulübü ve derneği var. Diğer başlıca spor tesisleri ise Fenerbahçe Burnu’ndaki İstanbul Yelken Kulübü, Galatasaray Yelken Kulübü, Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri, Kalamış Yelken Kulübü ile Kadıköy’ün merkezinde yer alan Caferağa Spor Salonu. Yani Kadıköy’de sporsuz kalmak mümkün değil!

Kadıköy’deki En Popüler 10 Konut Projesi için tıklayın.