Image

Kendi Yaptığınız Eşyalarla Sıkıcı Duvarlarınızı Renklendirin

374

Bizler genellikle büyük vitrinler ve yüksek raflar tercih ederek anılarımızı ve fotoğraflarımızı oralara koymak isteriz. Bu genetik bir özellik mi? Tabi ki değil. Yalnızca büyüklerimizden gördüklerimizi uyguluyoruz. Bunu tercih etme nedenlerimizden biri de duvarı delmenin iyi bir şey olmadığını düşünmek. Aslında duvar delme işlemi sonradan kapatması oldukça kolay bir yöntem. Şimdi bunun da ötesine geçip duvara bir şeyler asmakla kalmayıp bunları kendimiz yapacağız.

Bu yazıda “Boş ve sıkıcı duvarları nasıl kendi yaptığımız eşyalarla eğlenceli hale getiririz?” sorusuna birkaç madde ile cevap arayacağız. Evi kalabalık göstermeden, çok kırıp dökmeden ve uygun fiyatlarla duvar dekorasyonu önerileri paylaşacağımız yazımıza ilk önerimizle başlayalım.

Eski şallarınızla duvarınızı renklendirebilirsiniz

Kullanmadığınız fular ve şallarınızın duvarınızı renklendirebileceğini söylesek ne düşünürsünüz? Hemen olmaz demeyin, çünkü çok yaratıcı işler ortaya çıkarabilirsiniz. Özellikle geometrik desenli şallarınızı ister direkt duvara asıp kullanabilir, isterseniz de çerçeveletip kullanabilirsiniz. Bu şekilde boş ve sıkıcı duvarlarınızı renklendirebilirsiniz. Sadece duvar için değil aynı renk tonlardan birden fazla şalı apliklerinize bağlayabilir yada koltuklarınızın üzerine renk vermesi için yerleştirebilirsiniz.

Şal ile dekorasyon

Salon dekorasyonunda yapılan 5 hata

Kendi yaptığınız geometrik tablolar

Hadi biraz yaratıcılığımızı kullanalım. Evimizde kendi elimizin değdiği dekoratif ürünler çok güzel durmaz mı? Bunun için ihtiyacınız olan, boyutu ve şekli tamamen size kalmış; bir kağıt, bant ve istediğiniz renkte boyalar. Her evin dekorasyonuna ve renklerine göre değişiklik göstereceği için seçim tamamen sizin tarzınıza ve dekorasyon stilinize bağlı.

Soyut bir resim oluşturmak için bantları kağıdın üzerine yerleştirin ve bantların arasında boş kalan kısımları seçtiğiniz renklerle boyayın. Farklı bir tarz oluşturmak istiyorsanız bulaşık süngerini boyalara batırıp tampon hareketlerle kağıda değdirirseniz de değişik bir tarz ortaya çıkarabilirsiniz. Bantları çıkardığınızda ortaya çıkan tamamen kendi yaptığınız bir eşya olacak. Bu eserinizi evinizde boş bir duvara asarak o duvarı renklendirebilirsiniz.

Kendin yap geometrik tablo

Eski duvar kağıtları tekrar geliyor

Ama bu sefer tüm duvarda değil. Eskiden çok desenli ve tüm evi kapladığınızda göz yoran duvar kağıtları vardı. O duvar kağıtlarından hala elinizde varsa yada duvar kağıtları satan yerlerden yalnızca duvara asılacak çerçeve boyutunda kestirip eski çerçevelerinize yerleştirebilirsiniz. Bu da size aşağıdaki gibi özgün ve masrafsız bir dekorasyon imkanı sunacak.

Duvar kağıdı çerçeve

Strafor ya da tahta parçalarını kullanabilirsiniz

Yine duvar kağıtlarınızı yada dekoratif kumaşları strafor ya da tahtalara gererek sarıp arkasından zımbalarsanız çok şık ve evinizin dekorasyonunu tamamlayan duvar süsleri elde edebilirsiniz. Hem hafif hem de bütçe açısından uygun olan bu dekoratif eşyalar evinize çok yakışacaktır. Bu eşyaları asimetrik olarak asarak sıkıcı duvarınızda farklı bir görüntü elde edebilirsiniz.

Strafor ve kumaş ile dekoratif ürünler 2

Eski ahşap pencereler çerçeve oluyor

Eski eşyaları dönüştürüp yeni bir eşya elde etmek şahsen her zaman ilgimi çekmiştir. Eğer sizin de ilginizi çekiyorsa, eski ahşap pencerelerin her bir aralığına bir fotoğraf koyarak çerçeve şeklinde de kullanabilirsiniz. Hem evinizde farklı ve sadece size ait bir eşya olacak hem de sevdiklerinizle anılarınızı kendi yaptığınız bir çerçevede sergilemiş olacaksınız.

Eski pencerelerden çerçeve

Merak edilen ev dekorasyon stili: Rustik

İple sadece örgü örmenize gerek yok

Yün iplikleri bilirsiniz rengarenk ve yumuşacık. Bu ipliklerle kazak yada atkı örmek dışında yapabileceğiniz pek çok şey var. Bunlardan biri de evinize yapacağınız dekoratif duvar aksesuarları. İhtiyacınız olan; istediğiniz şekilde bir tahta parçası, biraz çivi ve dilediğiniz renklerde yün iplikler. Çivileri tahtaya hangi sıra ve şekilde çakacağınız size kalmış. Bir ipucu daha; çivileri çakmadan önce istediğiniz şekli tahtaya çizmeyi unutmayın.

Kendin yap duvar aksesuarı iplik

Ev dekorasyonuna uygun aksesuarlar

Benzer haberleri okumak için Dekorasyon ve İpuçları kategorimizi inceleyebilirsiniz.