Image

Konut Alıcıları Uygun Fırsat Bekliyor

296

Gayrimenkul sektörünün ilk çeyrek grafiğini değerlendiren Hürriyet Emlak Projeland CEO’su Andrew Olejnik, konut aramalarında yaşanan yüzde 35’lik artışın yılın devamında satışa döneceğini, alıcıların konut için uygun fırsat beklediğini vurguladı.

Doğan Holding ve Uluslararası gayrimenkul teknoloji firması Homsters işbirliğiyle faaliyet gösteren Hürriyet Emlak Projeland, web sitesi aramalarından 2019 yılı ilk çeyrek verilerini paylaştı. Verilere göre 2019 yılı ilk çeyreğinde 2018 yılına kıyasla yüzde 35’lik artış gerçekleşti.

Hürriyet Emlak Projeland CEO’su Andrew Olejnik web sitelerinde yaşanan bu artışın emlak pazarına da yansıyacağını belirterek, arama trafiğinin satışlara etkisinin önümüzdeki dönemde gerçekleşeceğini, konut alıcılarının alım kararını netleştirmek için fırsat kolladıklarını belirtti.

Satışlardaki Düşüş Aramalara Yansımadı

Mart 2019 konut satış istatistiklerine göre, Türkiye genelinde konut satışları 2019 Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,3 oranında azalarak 105.046 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 19.140 konut satışı ve yüzde 18,2 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 10.619 konut satışı ve yüzde 10,1 pay ile Ankara, 6.366 konut satışı ve yüzde 6,1 pay ile İzmir izledi.

Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,9 azalarak 44.163 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 42 oldu.

Mart 2019 Konut Satış İstatistikleri

TÜİK verilerini yorumlayan Olejnik; konut satışlarında düşüş yaşansa da Hürriyet Emlak Projeland verilerine göre konuta olan ilgide büyük bir artış olduğunu vurguladı. Olejnik’in açıklamaları şöyle devam etti:

“Konut satışları düşerken, konut aramalarının artması, konut alıcılarının alım için iyi fırsatlar beklediğini, daha da bilinçlendiklerini, daha talepkâr ve dikkatli hale geldiklerini gösteriyor. Bu ilginin ileride satışa dönüşeceğine inanıyorum. Yüksek konut kredisi faizleri alıcıların bekleyişe geçmesine sebep oldu.”

Benzer haberleri okumak için Sektörel Haberler kategorimizi takip edebilirsiniz.