Image

Konut kredileri ile ilgili önemli değişiklik!

220

Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan yönetmelikle, kredi sınırlamalarına tabi olmayan işlemler başlıklı maddede değişikliğe gidildi. Yapılan değişiklik ile birlikte konut kredisi peşinat oranı enerji kimlik belgesi olan konutlarda yüzde 10 seviyesine çekildi. Yani 500 bin TL’lik bir konut satın aldığınızda enerji kimlik belgesi varsa yüzde 10 peşinat (50 bin TL) ödeyerek ev sahibi olabilirsiniz.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK)’nun bankaların kredi işlemlerine ilişkin yönetmelikte bazı düzenlemeler yaptı. 25 Ocak 2019 tarihli Resmi Gazete’de yer alan yönetmelik değişikliğinde konut kredileriyle ilgili de önemli bir madde bulunuyor.

Projeland Ana Sayfa

Konut ve taşıt kredilerinde teminat oranları değişti

Yapılan değişiklikte; tüketicilere, konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak kredilerde ve konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı;  enerji performansı A sınıfı olan konutlar için yüzde 90’ı, enerji performansı B sınıfı olan konutlar için yüzde 85’i aşamayacak.

Sınırlamaya konu krediler için teminat olarak alınan gayrimenkullerin değerlemesinin Kurul veya Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş değerleme şirketlerine yaptırılması ve sınırlamada bu değerlerin kullanılması da zorunlu kılındı.

Taşıtlarla ilgili yapılan değişiklikte ise, “Tüketicilere, binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranı taşıtın nihai fatura değeri yüz yirmi bin Türk Lirası ve altında olanlar için yüzde yetmişi aşamaz. Bu oran, nihai fatura değeri yüz yirmi bin Türk Lirasını aşan binek araçlarda, bedelin yüz yirmi bin Türk Lirasına kadar olan kısmı için yüzde yetmiş, yüz yirmi bin Türk Lirasının üstünde olan kısım için yüzde elli olarak uygulanır. İkinci el binek araçlarda taşıtın değerinin tespitinde kasko değeri esas alınır” denildi.

Kredi kartı borçlularına müjde!

Yönetmeliğe eklenen geçici maddeyle de kredi kartı borçlarının ödenmesi amacıyla kullandırılan tüketici kredilerinde vade sınırının 60 ay olarak uygulanması ve borcun başka bankada bulunması halinde borç ödemesinin ilgili bankaya yapılması hüküm altına alındı.

Benzer haberleri okumak için Sektörel Haberler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Projeland Facebook sayfası