Image

Körfezli yatırımcılar İstanbul'a geliyor

125

28 – 29 Nisan’da 12.’si düzenlenecek Gayrimenkul Fuarı ve Arap – Türk Zirvesi’ne toplam büyüklüğü 22 milyar doları aşan Körfezli firmaların yöneticileri ile 500’ün üzerinde yabancı yatırımcı katılacak.

Türkiye’de yabancı yatırımcılara teşvik devam ediyor. Bu teşvik, özel sektörün kurduğu güçlü bağlantılar ve tanıtım faaliyetleriyle birleşince Türkiye’ye olan ilgi artıyor.

Bu yıl 28 – 29 Nisan’da 12.’si düzenlenecek Gayrimenkul Fuarı ve Arap – Türk Zirvesi’ne de Körfez bölgesinden rekor katılım bekleniyor.

Suudi – Türk İş Konseyi Başkanı Mazen Ibrahim Rajab, Cidde Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ziad Bassam ve Y&D Real Estate Group Başkanı Younus Inayat’in öncülüğünde toplam büyüklüğü 22 milyar dolar büyüklüğü aşan firmanın yöneticileri ile 500’ün üzerinde yabancı yatırımcı 28 – 29 Nisan’da İstanbul’da düzenlenecek Arap – Türk zirvesine katılacak.

Fırsatlarla dolu bir dönem

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Kalsın, “Türkiye ve Arap ülkeleri arasındaki kuvvetli ilişkiler, kurulacak işbirliklerinin dışında bölgesel huzurun temellerini de sağlamlaştıracaktır. Türkiye, son 16 yıldaki performansıyla tüm Körfez bölgesinde dikkat çekiyor. 2017’deki büyüme oranlarımız da Türkiye olarak ne kadar güçlü olduğumuzun göstergesi” dedi.

G20 ülkeleri arasında en fazla büyüyen ülke olduğumuzu ifade eden Kalsın, “2017 itibarıyla Türkiye oldu en fazla büyüyen ülke oldu. Turizmde, hizmet sektöründe ve sanayi sektöründe de ciddi büyüme rakamları görülüyor. İnşaat sektörü istikrarlı büyümesini geçtiğimiz yıl da sürdürdü. İnşaat sektöründeki yatırımlarla önümüzdeki dönemde de büyüme hızı artacaktır. Dünyanın gidişatına yön veren 10 büyük projenin altısı Türkiye’de yapılıyor” diye konuştu.

Yabancılara yapılan satışlardaki artışlara da değinen Kalsın, “Türkiye yüzde 11,1 oranında artan yıllık performansıyla dünyanın en iyi inşaat sektörleri arasında yer alıyor. 2017’deki satış rakamları da bizi doğrular nitelikte. Yabancılara satılan konutlara bakıldığında ise yüzde 20’den fazla bir artış var. Araplarla birlikte fırsatlarla dolu bir döneme giriyoruz” dedi.

Türkiye ve Arap ülkelerinin ticareti artıyor

Cidde Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ziad Bassam, “Türkiye ve Arap ülkeleriyle yapılan ticaret her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz yıl Körfez ülkelerinden Türkiye’ye 700 binden fazla turist geldi. Bu sayının 2018 yılında 1 milyonu aşması bekleniyor. Körfezlilerin turizmde olduğu gibi yatırımda da önceliği Türkiye” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de yapılan projeler yatırımcıları teşvik ediyor

Türkiye’nin gayrimenkul yatırımında birçok yatırım aracına kıyasla avantajlı bir noktada bulunduğuna ve yatırımcıların öncelikli tercihleri arasında yer aldığını belirten Suudi Arabistan merkezli Y&D Group firmasının Başkanı Younus Inayat, “Türk müteahhitler yıllardır dünyanın birçok noktasında önemli projelerin yüklenicisi olarak faaliyet gösteriyor. Bununla birlikte sektörün Türkiye’deki gelişimi ve doğurduğu ekonomik büyümeyi de takip ediyoruz. Özellikle Körfez bölgesinden yatırımcıların Türkiye gayrimenkullerine ilgisi çok ciddi” diye konuştu.

28 – 29 Nisan tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek Arap – Türk Zirvesi’ne 22 milyar dolar büyüklüğü aşan firmanın yöneticileri ile 500’ün üzerinde yabancı yatırımcı katılacak.

Türkiye’deki markalı konut projelerini incelemek için tıklayın!