Image

Küçük banyoları dekore etmenin 10 yolu

300

Küçük bir dairenizin olması klas bir hayat sürmeyeceğiniz anlamına gelmez. Evinizin küçük veya büyük olması rahat ve lüks bir hayat yaşamanız için gerekli olan en önemli etken değil. Asıl önemli olan evinizin boyutuna göre yaptığınız ve yaratıcılığınızı kullandığınız mobilya düzenlemeleri. Aynı şekilde küçük banyo da büyük bir sorun olmaktan çıkıyor. Birkaç ufak yaratıcılık ve doğru eşyalar ile banyonuzdaki kullanım alanını ve konforu arttırabilirsiniz. Şimdi biraz da küçük banyonuzu düşük bütçe ile nasıl büyük bir hale getirebilirsiniz onları konuşalım.

1. Banyoda tek renk kullanın

Farklı renkler hem maliyeti arttıracak hem de küçük banyoyu kalabalık göstererek daha küçükmüş gibi algılanmasına neden olacaktır.. Daha açık renkler, özellikle beyaz ve krem renklerin kullanılması banyonuzu çok daha büyük gösterecektir.

Beyaz Renk Banyo

2. Banyoda perde kullanın

Duşakabin moda olsa da banyonuzda perde kullanımı hem sizi bütçe açısından rahatlatacak hem de kullanım alanınızı daha da genişletecek. Küçük banyoda öncelikli olan sabit duracak eşyaların kullanımı minimuma indirmektir. Tabi ki perdelerinizi de banyonuza uygun renklerde seçmeniz oldukça önemli.

Banyo perdesi

3. Banyonuzu yeşillendirin

Kendi zevkinize göre alacağınız bir saksı ve kendinizin dikeceği bir bitki ile banyonuza nefes aldırabileceğinizi biliyor muydunuz? Ufak bir saksı bitkisi bil hem banyonuza farklı bir hava katacak hem de banyonuzun daha ferah olmasını sağlayacaktır. Uygun bir bitki bulduğunuz taktirde uygun fiyata banyonuza farklı bir hava katmış olacaksınız.

Banyo çiçek

4. Geri dönüştürülen eşyalar

Vintage ürünler son zamanlarda çok moda. Fakat mağazalarda oldukça pahalı. Almayalım kalsın demek mi yoksa yapmak mı daha mantıklı? Bana kalırsa yapmak çok daha mantıklı. Tam bizim tarzımızı göre ve uygun fiyatlı vintage ürünleri banyonuzda kullanabilirsiniz. Bu şekilde sizden başka kimsenin evinde olmayan dekoratif bir ürün yalnızca sizin banyonuzda olacak.

vintage banyo

Merak edilen ev dekorasyon stili: Rustik

5. Dikkati toplayacak bir duvar kağıdı

Küçük bir banyonun küçük olduğunu gizlemenin en iyi yöntemi duvar kağıdı olabilir. İlgiyi başka bir noktaya çekmek için çarpıcı bir duvar kağıdı oldukça güzel bir seçenek. Fayans için ayırdığınız bütçenin çok küçük bir miktarını banyonuzu daha büyük gösterecek bir duvar kağıdını vererek tasarruf yapmış olursunuz. Tabi banyonun nemine ve sıcaklığına uygun bir duvar kağıdı seçmeniz gerekecek.

Banyo duvar kağıdı

6. Bağımsız eşyalar kullanmaya özen gösterin

Bağımsız eşyalar banyonuzda sizi bir noktada sabit tutmayacak ve o alana hapsetmeyecek mobilyalar. İstediğiniz zaman yerinden oynatabileceğiniz mobilyaları tercih etmeniz hem banyonuzu büyük gösterecek hem de alışverişinizi yaparken daha minimal alışveriş yapacağınız için maliyeti de düşük olacaktır. Bu ürünlerin özellikle daha fonksiyonel olanlarını tercih ederseniz hem eşyalarınızı hem de dekoratif ürünlerinizi koyabileceğiniz bir alanınız olacaktır.

Banyo mobilya

Ev dekorasyonuna uygun aksesuarlar

7. Fayanslarınızla banyonuzda ilizyon yapabilirsiniz

Duvar kağıdı kullanmak istemeyenler için fayanslarla da banyonuzu daha büyük göstermek mümkün. Sahip olunan alanla gözün algıladığı alan hiçbir zaman aynı değildir. Banyonuzun zemini ile duvarlarınızı aynı renk ve model fayanslarla döşerseniz alanların başladığı ve bittiği yeri gözle ayırt etmek daha zor olacaktır. Özellikle gerçek mermer deseni bu algıyı yaratmak için çok uygundur. Gerçek mermer pahalı olacağından, banyoya uygun ve mermer gibi görünen malzemeleri kullanmak da aynı etkiyi sağlar.

Banyo mermer fayans

8. Katlı depolama alanlarını tercih edin

Bir yere monte etmediğiniz, ağır olmayan parçalar küçük alanlar için bir nimettir. Özellikle de demir, pek çok katı olan, ayaklı depolama ürünleri banyonuz için çok uygun ürünler olabilir. ister dekoratif ürünlerinizi, ister paketli ürünlerinizi oraya koyarak güzel bir görüntü elde edebilirsiniz.

Banyo demir depolama

9.Banyonuzu yükseltin

Ayaksız lavabolar, yerden yüksek dolaplar, duvara dayalı klozetler… Bunların hepsi banyonuzu daha havadar ve geniş gösterecektir. Zeminde kalan bu fazladan alanlara koyacağınız hasır sepetler koyacağınız eşyalar banyonuzu çok daha dekoratif gösterecektir. Aynı zamanda bu mobilyaların ayaksız olması temizliği de oldukça kolaylaştıracaktır. Depolama alanlarınızı bu tarz hasır sepetler ile sağlamak size bütçede de yardımcı olacaktır.

Banyo yüksek

10. Kurtarıcı aksesuarlar

Banyonuzun her alanında dekoratif işlemler yapma imkanınız yoksa bu durumda aksesuarlar sizin için kurtarıcı olacaktır. Bu tarz aksesuarlar tek bir alanda harikalar yaratabilir. Yalnızca bir konsept seçmeniz yeterli. Trendleri takip etmeniz bu tarz eşyalara kolay ulaşmanızı sağlayacaktır. Deniz konsepti, çiçek yada geometrik ürünler size fikir verebilir. Seçtiğiniz tarzın öğelerini aynalarınızı, aydınlatmalarınıza ve mobilyalarınıza entegre edebilirsiniz.

banyo konsept

Benzer haberleri okumak için Dekorasyon kategorimizi inceleyebilirsiniz.