Image

Sektör Temsilcileri Ocak Ayı Konut Satışlarını Değerlendirdi

214

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), dün itibarıyla Ocak 2019 konut satış istatistiklerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, konut satışları 2019 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24,8 azalarak 72 bin 937 oldu. Sektör temsilcilerinden açıklamalar da gecikmedi.

İşte konuyla ilgili sektör temsilcilerinin Ocak ayı değerlendirmeleri:

Ocak 2019 konut satış istatistiklerini görmek için tıklayın.

Abdüssamet Bahadır

Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, “Yabancıya satış her geçen gün kendi rekorunu kırıyor” dedi.

Abdüssamet Bahadır

Bahadır, “Konut satış rakamlarında yılın ilk verileri bizi yanıltmadı. TÜİK verileri yabancıya satışta yeni rekorlara koşulduğunun sinyallerini veriyor. TÜİK rakamlarına baktığımızda yabancıya satışta rekor denebilecek bir tablo var. 2018 yılını yüzde 78,4 artışla 39 bin 663 olarak kapatmıştık. 2017 yılında ise bu rakam 22 bin 234 adet konut satışı olarak gerçekleşmişti. Bu yıl ocak ayında yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 81,9 artarak 3 bin 168’e ulaşması son derece sevindirici. Yabancıya satış her geçen gün kendi rekorunu kırıyor diyebiliriz. Hatta yıl sonunda 50 bini aşmamız şaşırtıcı olmaz” ifadelerini kullandı.

Şenol Üçüncü

Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü, “Yıl sonunda yabancı yatırımcıda rekor bekliyoruz” dedi.

Şenol Üçüncü

Üçüncü, “Türkiye genelinde konut satışları ocak ayında yüzde 24,8 düşük gelse de sektör bu açığı yabancıya satıştan kapatıyor. Bunu bir çeşit dengelenme olarak kabul edebiliriz. Konut kredi faizlerinin düşmesiyle beraber beklemede olan yerli yatırımcının harekete geçeceğini unutmamak gerekir. Diğer taraftan; son TÜİK verileri, yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 81,9 artarak 3 bin 168 olduğunu gösteriyor. Burada yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza ciddi oranda satış yapmamız etkili oluyor. Bu potansiyeli daha fazla harekete geçirmek için yurt dışında fuarlar düzenlenmeye başladı. Bu çabalarla yurtdışında yaşayan vatandaşların anavatanlarında daha fazla konut edineceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

İhsan Çulhalık

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, “Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşların ilgisi daha da artacak” dedi.

İhsan Çulhalık

Çulhalık, “2019 yılının ilk konut satış rakamları geldi. TÜİK rakamlarına baktığımızda konut satışlarında konut kredi oranlarının yüksekliğine bağlı olarak genel bir düşüş görülürken, yabancıya satışta yine sevindirici rakamlar geldi. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 9 olarak gerçekleşmesi kredi satışların olmadığını gösteriyor. Diğer yandan yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 81,9 artarak 3 bin 168 oldu. Burada gurbetçilerin ilgisinin etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu da sektör açısından son derece sevindirici bir tablo. Başta Almanya olmak üzere Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşları Türkiye’de konut sahibi olmak için şirketlerin kampanyalarından ve ödeme kolaylıklarından faydalanmayı tercih ediyor. Bu rakamların önümüzdeki aylarda daha da artacağını, hatta yabancıya satışta yıl sonunda yeni rekorlara imza atılacağını düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

Haluk Hasanoğlu

Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu, “Yabancıya konut satışı hız kesmiyor!” dedi.

Haluk Hasanoğlu

Hasanoğlu, “TÜİK verilerine göre yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 81,9 artarak 3 bin 168 oldu. Ülkemizde yabancıya konut satışının hız kesmeden sürdüğünü görüyoruz. Bu veriler yabancı yatırımcıyı ülkemize çekmek adına hayata geçirilen yeni düzenlemelerin, sektörümüze 2019’da da büyük bir ivme kazandıracağının göstergesidir. Yabancı yatırımcının önümüzdeki dönemde de ülkemizde konut yatırımı yapmaya devam etmesini, 2019 boyunca bu artışın sürmesini bekliyoruz” dedi.

Abdülkadir Akkuş

Akkuş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, “Yabancıya konut satışı kaldığı yerden devam ediyor” dedi.

Abdülkadir Akkuş

Akkuş, “Geçtiğimiz aylarda Avrupa’da gerçekleştirilen Evim Türkiye Gayrimenkul Fuarı ve beraberinde gerçekleştirilecek fuarların konut satışlarına pozitif etki yaratacağını ve konut satışlarında yaşanan düşüşün önümüzdeki süreçte pozitif duruma geçeceğini düşünüyoruz.  Yabancılara satılan konut satışlarına baktığımızda ise bu ay, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 81,9 oranında bir artış yaşandığını görüyoruz. 2019 Ocak ayında yabancılara 3 bin 168 adet konut satışı gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışlarında, ilk sırayı bin 361 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul’u sırasıyla Antalya, Ankara, Bursa ve Yalova izledi.  2018’de yabancıya yönelik satışlarda yaşanan artış ivmesinin 2019 yılında da devam etmesini bekliyoruz. TÜİK verileri de bu beklentimizi destekler şekilde ilerliyor” ifadelerini kullandı.

Tamer Özyurt

Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, “Yabancıya satışta bu yıl 50 bini geçeriz” dedi.

Tamer Özyurt

Özyurt, “TÜİK 2019 Ocak ayı verilerine baktığımızda tarihin en iyi Ocak satış rakamını görüyoruz. Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %81,9 artmasını Irak, İran, Rusya başta olmak üzere Körfez ülkelerinden yatırımcıların uzun zamandır Türkiye’yi mercek altına almasına bağlıyoruz. Bu sonuçlar için hepimiz yabancı pazarlarda yoğun çalıştık. Ancak özellikle diğer Avrupa ülkelerine baktığımızda yabancıya satışta Türkiye daha rekabetçi davranması gerektiğini görüyoruz. Yabancıya gayrimenkul satışının ihracat gibi görülmesi ve döviz kazandırıcı faaliyetler kapsamına alınması konusunu her zaman dile getirdik. Bu konuda daha pratik ve çözümcü argümanlar sunmalıyız. Körfez ülkelerinden gelen Döviz kurlarının yabancılar ve tasarrufunu dövizde değerlendiren Türk vatandaşları lehine gelişme göstermesi de bu sonuca ciddi katkı sağladı. Bu etkilerin devam edeceğini bahar ve yaz aylarında da meyve vereceğini söyleyebiliriz” açıklamasında bulundu.

Benzer haberleri okumak için Sektörel Haberler kategorimizi inceleyebilirsiniz.