Image

TOKİ İstanbul 2019 Projeleri

109

Dar ve orta düzey gelire sahip vatandaşların konut ihtiyacını karşılamak üzere devlet tarafından kurulan TOKİ ilk olarak 1984 yılın Özal döneminde kurulmuştur. Kurulduğu dönemde mali kaynakların yetersizliği nedeni ile yeterli konut yapılamamıştır. Planlı kentleşme ve konut seferberliğinin başlatılması ile günümüzde çok daha aktif bir şekilde hizmetler vermektedir. Vatandaşların TOKİ üzerinden ev sahibi olabilmesi için bazı kriterlere sahip olması gereklidir. TOKİ İstanbul 2019 projeleri de vatandaşlar tarafından çok merak edilmektedir.

Projeland sayfasını ziyaret et

TOKİ’den Ev Alabilmek İçin Gerekli Şartlar (GENEL)

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Ev almak istenilen bölgede bir yıldan fazla sürede oturuyor olmak
  • Önceden TOKİ üzerinden başka ev almamış olmak
  • Ev alacak vatandaşın üzerine ait mal varlığı olmamak

Satış Grubundaki Seçenekler

TOKİ satışlarında işyeri, konut, alt gelir, orta gelir gibi kategorilerde satışlar yapılır. İnternet üzerinden yapılan duyurularda satışa sunulan adet, satışı devam eden adet, satış türü, satış kategorisi, başvuru dönemi, kura ya da açık artırma tarihleri verilmektedir. Açık artırma, açık satış ya da kura ile daireler satışa sunulabiliyor. Bu alanda TOKİ İstanbul 2019 kategorisi içinde de bazı seçenekler bulunuyor.

İstanbul TOKİ 2019 Projeleri

İstanbul Bahçeşehir Ticaret Bölgesinde açık artıma ile satılacak 3 adet gelir paylaşım işi bulunuyor. Ticaret merkezi olarak geçen bu satış kategorisi birinci ve zemin katlardan oluşmaktadır. 25 Nisan’da başvurular yapılabilecektir. Aynı şekilde Hadımköy Sosyal Donatı Ticaret merkezinde 1 adet iş yeri açık artırma ile sunulacaktır. Başvuru yine 25 Nisan tarihinde başlıyor.

Açık artırma yöntemi ile bu iş yerinin satışı yapılacaktır. İstanbul Üsküdar 173 adet konut ve 8 adet dükkan işi projesinde ise işyerlerinin satışına 24 Nisan’da başlanmıştır. Açık satış olarak yapılacak satışlarda 28 Haziran’a kadar sürecektir. Her proje için TOKİ İstanbul başvuru tarihleri internet üzerinden duyurulmaktadır. TOKİ İstanbul 2019 projelerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz. Her projenin detaylarına aynı sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ancak sınırlı olan konut ve iş yerleri için başvuru yapacaklar gerekli şartları sağladıklarında başvuru tarihinde ilk başvuranlar arasında olmaları şanslarını yükseltir. Günümüzde gerek yüksek faiz değerleri gerekse de artan konu fiyatları alt ve orta gelir düzeyinin ev sahibi olma imkanı zorlaştırıyor. TOKİ’nin sunduğu imkanlar bu şekilde gelire sahip vatandaşlar için güzel bir imkan olacaktır.

Benzer haberleri okumak için TOKİ Haberleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.